• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

2007-08-02 - Aktualności strona Urzędu Miasta Dąbrowa Górnicza -Przyjazny Patrol

 

2007-08-02 - Aktualności strona Urzędu Miasta Dąbrowa Górnicza

Przyjazny Patrol

[2007-08-02 09:44:39]

W dwa ostatnie piątki lipca, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej „Otwarte serca”, mieli okazję bliżej zaprzyjaźnić się z psami rasy nowofundland. Są to duże, kudłate psy, ale bardzo łagodne i przyjaźnie nastawione do ludzi. Ze szczególną troską podchodzą do małych dzieci oraz osób niepełnosprawnych.

 

– Psy nie oceniają ludzi. Po prostu wszystkich traktują jednakowo, a ponad to są bardzo towarzyskie. Te naturalne cechy są wykorzystywane do pracy, mającej na celu nie tylko usprawnienie fizyczne, ale również przełamanie barier psychicznych blokujących kontakty ze światem zewnętrznym - tłumaczy trenerka i właścicielka nowofundladów, Katarzyna Rubinkowska-Wasylowska.


Uczestnicy WTZ, podzieleni na dwie dwudziestoosobowe grupy, najpierw zapoznawali się z psami - Patrolem, Jarbhą i Kodą. Psy całą postawą demonstrowały swój pozytywny stosunek do niepełnosprawnych i gotowość do zadzierzgnięcia wyjątkowej więzi.
–Dzięki kontaktowi z psem i zabawom rozwija się umiejętności psychoruchowe - mówi Wasylowska.
Dużą frajdą dla uczestników zajęć była możliwość wypłynięcia łódką na jezioro i obserwacji nowofunladów w akcji ratowniczej. Niesamowite jest to, że pies jednocześnie może wyciągnąć dwoje tonących.

Na koniec każdy z niepełnosprawnych mógł inwidualnie pobawić się z psem. Jarbha, Patrol i Kod są bardzo cierpliwymi czworonogami, potrzebującymi kontaktu z ludźmi nie tylko niepełnosprawnymi.
O przygodzie podopiecznych „Otwartych serc” można także przeczytać na stronie Warsztatu Terapii Zajęciowej: www.wtz.otwarte-serca.com.pl

Monika Łysek

http://www.dabrowa-gornicza.pl