• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Kolejne zajęcia z dogoterapii

 

Aktualności – strona Urzędu Miasta Dąbrowa Górnicza
Środa, 1 Sierpień 2007.

Kolejne zajęcia z Dogoterapii

Już jutro kolejne zajęcia z Dogoterapii. Zajęcia prowadzone są w ramach wakacyjnej oferty Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej W każdy piątek lipca i sierpnia na terenie Pogorii III od 11.00 do 15.00 wszyscy zainteresowani mogą skorzystać z wakacyjnej propozycji CSiR-u.

Zajęcia obejmują prelekcje oraz zajęcia kynoterapeutyczne dla niepełnosprawnych. Niezwykle interesująco zapowiadają się pokazy umiejętności psów ratowniczych.

 

Kynoterapia to jedna z metod terapii, w której odpowiednio przeszkolony PIES - wspomaga kynoterapeutę w wieloprofilowym usprawnianiu dzieci i dorosłych a także pomaga osobom starszym czy zagubionym w zachowaniu lub nawiązaniu kontaktów ze światem zewnętrznym.

- Praca z psem, która często przybiera formę zabawy, stwarza  m.in. u dzieci niepełnosprawnych poczucie akceptacji i bezpieczeństwa, dzięki czemu możliwe jest  w sposób bezpośredni realizowanie programu terapeutyczno - edukacyjnego w bardzo szerokim zakresie – tłumaczy Katarzyna Rubinkowska – Wasylowska, prowadząca zajęcia. - Zajęcia  z kynoterapii oddziaływują m.in. na ogólny rozwój intelektualny, poprawę ogólnej koordynacji ruchowej, nawiązanie kontaktu z drugą osobą, wytwarzanie poczucia odpowiedzialności, zniwelowanie blokady lęków przed zwierzętami -dodaje.

Szczegółowy scenariusz zajęć kynoterapeutycznych zawiera:

zajęcia, 13 i 20 lipca 2007r.

Temat: „Cztery łapy, cztery łapy...”, cel: dziecko poprzez zabawę zapoznaje się z poszczególnymi częściami ciała psa, uczy się odnajdywania różnic i podobieństw pomiędzy sobą a psem

27 lipca i 3 sierpnia 2007r.

Temat: „Dbamy o czworonożnego przyjaciela”, cel: zajęcia o charakterze edukacyjnym. Dzieci uczą się zasad obowiązujących w życiu, uczą się prawidłowych relacji „Ja – drugi”,

10 i 17 sierpnia 2007r.

Temat: „Wspólne zabawy sportowe z psem”, cel: zajęcia z zakresu małej i dużej motoryki.

24 sierpnia 2007r.

Temat: „Zajęcia podsumowujące” – Jesteś moim przyjacielem – PIES”, cel: podsumowanie zajęć. Sprawdzenie wiadomości z przeprowadzonych zajęć.

Naczelną ideą zajęć jest łączenie przyjemnego z pożytecznym, gdyż zabawa z psem jest równocześnie edukowaniem, przez co dzieciak nieświadomie, ale chętnie uczy się bawiąc. Psy motywują najmłodszych do działań w grupie. Między psem a dzieckiem nie istnieje żaden dystans, pies nie pozwala na bezwarunkowy kontakt. – dodaje Katarzyna Rubinkowska – Wasylowska.

Zajęcia kynoterapeutyczne to doskonała forma terapia zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Polecamy